Kultura

Noc Świętojańska 2021

Noc świętojańska 2021
Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, do kalendarza plenerowych wydarzeń kulturalnych w Lądku-Zdroju powróciła „Noc Świętojańska”
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA 2021
Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, do kalendarza plenerowych wydarzeń kulturalnych w Lądku-Zdroju powróciła „Noc Świętojańska”.
Organizatorzy obawiali się trochę zmniejszonej frekwencji, tymczasem dopisało wszystko: ilość gości i ich dobry humor, znakomita pogoda i udane występy muzyczne.
W tym roku na scenie pojawili się: duet „Skład Nietradycyjny”, artyści Rodzinnego Domu Twórczego Życia „Modra Rzeka” w programie pieśni „Folk Ever”, zespół „Re-Karpaty” oraz „Teatr, Którego Być Nie Powinno” w pokazie ogniowym i paradzie świętojańskiej.
Jednym z tradycyjnych elementów był konkurs kulinarny „Niezłe Ziółko”, do którego impreza pozyskała drugie kulinarne zawody w postaci „Konkursu Wołowego”. W „Niezłym Ziółku” wzięło udział ogółem 9 zawodników, którzy wystąpili w 3 kategoriach. I tak w kategorii „produkt słodki” I miejsce zdobyła Agnieszka Jaroszewska. W kategorii „napoje”: I miejsce – „Do Japy”, II miejsce – Danusia Chomyn, III miejsce – Pracownia „Pod Łyścem”. W kategorii „produkt inny”: I miejsce – ArteWeda, II miejsce – „Do Japy”, III miejsce – Karolina Natanek. W tym roku obok wymienionych nagród pojawiła się jeszcze Nagroda Specjalna dla Eweliny Birówki za napój konopny i Grand Prix „Niezłego Ziółka”, które zdobyła Restauracja „Abakus” za zupę z pokrzywy.
W „Konkursie Wołowym” wystąpiły 3 załogi, które gotowały wołowinę na lądeckim Rynku w kociołkach nad ogniem. Frajdy było co niemiara! Jury w obu konkursach kulinarnych wystąpiło w składzie, Karolina Sierakowska, Izabela Piątek, Piotr Multan, Robert Król.
Zwyciężył duet „Ilona&Grzegorz” (Ilona Wieczorek i Grzegorz Hulbój) za gulasz leśny. II miejsce zdobyli „Zdzisiek i Mietek” (Grzegorz Szczygieł i Ireneusz Pieczarka z UMiG w Lądku-Zdroju), III miejsce przypadło „Magdzie&Rafalowi” (Lądeckie Usługi Komunalne). Konkurs odbył się z inicjatywy Grzegorza Szczygła i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie on kontynuowany z większą ilością drużyn.
Obok konkursów kulinarnych uczestnicy imprezy po raz kolejny poszukiwali kwiatu paproci, który o dziwo w tym roku bardzo szybko znalazł Szymon Pokrzywa.
Wśród innych atrakcji znalazły się animacje dla dzieci, poprowadzone przez animatorki z CKIR i ulubione przez uczestników nieco starszych rytualne palenie ziół, a także puszczanie wianków.
Biorąc pod uwagę, że było to pierwsze w tym roku większe przedsięwzięcie plenerowe, to uznać tegoroczną „Noc Świętojańską” za imprezę bardzo udaną. I oby był to dobry omen dla zbliżających się coraz szybciej kolejnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Wydarzenie zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Stowarzyszenie Kultura u Źródeł, Stowarzyszenie Działań Kreatywnych ArteWeda i Kawiarnia Artystyczna „Dom Klahra”.