Festiwale Kultura Kurort

23. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej

3-10 lipca 2021 - spektakle teatrów tańca, warsztaty, spotkania

Największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w Polsce festiwali tańca, który odbędzie się w dn. 3-10 lipca 2021 r. Prezentacje polskich i europejskich teatrów tańca, niekonwencjonalne wydarzenia, niepowtarzalne spotkania z wybitnymi osobowościami, pokazy młodych tancerzy i choreografów, intrygujące wykłady, fascynujące opowieści i 6 pracowitych dni warsztatowych z 35 technik dla 50 grup wielbicieli tańca.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Kultura u Źródeł”. Nie po raz pierwszy, ale w tym roku w sposób wyjątkowo znaczący, MFT wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za pośrednictwem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Pozwoli to organizatorom przywrócić jego dynamikę z okresu przed kryzysem kultury, w którym jej świat pogrążył się za sprawą pandemii.

Niespotykanym nigdzie indziej elementem festiwalu jest jego atmosfera – najstarszego kurortu w Polsce, który na 8 letnich dni staje się polską kameralną stolicą tańca. To właśnie tę atmosferę magicznej górskiej miejscowości, wziętej w objęcia tańca pokochały setki osób wybierających się na lądecki festiwal aby tańczyć, oglądać taniec, słuchać o tańcu, rozmawiać o tańcu i zakochać się w tańcu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie spektakl „Sól ziemi czarnej”, baletowa adaptacja filmu Kazimierza Kutza, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki i realizacji Opery Śląskiej w Bytomiu. Zobaczymy w Lądku-Zdroju tancerzy baletu Opery Wrocławskiej, szwajcarski „Company Idem” w „Becoming” Clémenta Bugnona i Matthiasa Kassa, i w „Three Ages” Matthiasa Kassa, włoski teatr „Borderline Danza” w „No Time” Gjergjego Prevaziego, łódzki Teatr Antoniny Jakubowskiej we „Śnie panny Franciszki, widowisko Fundacji Quart „Słowik cesarza” w choreografii Artura Żymełki. Równie interesująco zapowiadają się inscenizacja „Słowo-Ciało-Przestrzeń” Cezarego Łasiczki i Joshuy Legge oraz prezentacje laureatów XI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołkowskiej w Bytomiu, tancerzy Szkoły Tańca Coco Dance Center w Brzegu, Zespołów Tańca Quest i Balbinki z Legnicy, a także – jak co roku – barwne koncerty finałowe warsztatów tanecznych MFT. Obok wydarzeń scenicznych spotkamy się ze Sławomirem Pietrasem, Markiem Prętkim, Wojciechem Szafrańskim, Piotrem Śliwińskim, zobaczymy wywiady filmowe z Krzysztofem Pastorem i Jackiem Przybyłowiczem, obejrzymy też wystawę fotografii Radosława Pietragi i Krzysztofa Szczepańskiego.

Pełne informacje: Festiwaltanca.pl