Kultura

Kulturalny Skwerek otwarty

Dnia 7 sierpnia 2021r. o godzinie 15:00 Kulturalny Skwerek został otwarty!

Pomysł zagospodarowania przestrzeni pomiędzy garażami i komórkami kamienic ulicy Zdrojowej a Centrum Kultury i Rekreacji pojawił się u pracowników tej instytucji kilka lat temu. Trzeba było jednak odwagi i determinacji Karoliny Sierakowskiej i Moniki Słoneckiej, żeby idea ta zaczęła się iścić. Oczywiście żaden koncept na skuteczną metamorfozę tego miejsca nie byłby możliwy, gdyby nie znalazły się pieniądze, a te pojawiły się w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lądku-Zdroju, której należą się słowa uznania za sfinansowanie udanej inwestycji.
Panie Sierakowska i Słonecka jeszcze w zimie zaplanowały, jak miejsce to ma wyglądać, w co zostanie wyposażone i w jaki sposób zaaranżowane, później rzecz uzgodniły z właścicielem garażu, najemcami komórek i Gminą. Na początku lipca Joanna Sapkowska

 

-Pieprzyk rozpoczęła pracę nad najważniejszym elementem skweru – muralem. Malowidło to prezentuje na tle kolumnady i odległych gór ważne dla naszej historii i kultury postaci: Michała Klahra Starszego, Mariannę Orańską oraz osoby, które odeszły od nas w mijającym roku: Celestynę Schabowicz, Lesława Błażeja i Stanisława Twaroga. Prace nad muralem trwały ponad dwa tygodnie a efekt okazał się wspaniały.
Kulturalny Skwerek otwarty został 7 sierpnia 2021 r., a sama uroczystość była nie lada zaskoczeniem dla jej organizatorów. Zaplanowana przez pracowników CKIR impreza miała charakter skromny, skwerkowy właśnie, tymczasem ilość uczestników wydarzenia przerosła wszelkie oczekiwania – wąski placyk pod kasztanowcem z trudem pomieścił wszystkich widzów. Spotkanie uświetnione zostało spektaklem Teatru „Akademia Wyobraźni”, krótkim koncertem Zespołu Orkiestry Zdrojowej, w którym występował Lesław Błażej i prezentacjami jego uczniów oraz wykonaniem dwóch utworów zespołu „Zakaz”, grupy Staszka Twaroga, które zaprezentowali: Karolina Sierakowska, Darek Chyła, Orest Vasiouta, Bartek Hudziec i Adam Zimka.
Od chwili otwarcia Kulturalny Skwerek funkcjonuje w pełnym wymiarze – z ławkami i krzesłami – w godzinach urzędowania CKIR a jego infrastruktura jest systematycznie powiększana. Można w tym miejscu umówić się na spotkanie, poczytać książki, które znajdują się w szafce, stanowiącej element murala lub po prostu posiedzieć w miłym, miejskim otoczeniu.