Kultura

20-lecie Lądeckiej Galerii Artystycznej

Lądecka Galeria Artystyczna przy ulicy Rynek 25, działająca pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju obchodzi w tym roku jubileusz powstania.

Lądecka Galeria Artystyczna przy ulicy Rynek 25, działająca pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju obchodzi w tym roku jubileusz powstania. W lipcu 2003 roku uroczystego jej otwarcia dokonał ówczesny Dyrektor CKiR Stanisław Zieliński.Galeria zrzesza lokalnych artystów:malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i rękodzielników. Ideą galerii jest prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej i wspieranie akcji charytatywnych. W galerii można obejrzeć i zakupić prace,które powstały z pasji tworzenia.Przez 3 lata funkcję kierownika galerii pełniła Helena Wawrzyńska, następnie Krystyna Leśniewska-Pasionek, a od tego roku jest nim Anna Duch. Przez te 20 lat artyści galerii uczestniczyli w wielu plenerach, wystawach i różnego rodzaju imprezach promując lokalną twórczość. Wiele prac pojechało do najdalszych części naszego globu. Często klienci wracają, aby kupić coś dla siebie lub na prezent dla kogoś innego. Galeria zrzesza obecnie 10-ciu członków, są to: Danuta Chomyn, Piotr Damm, Anna Duch, Krystyna Grzybowska, Marek Kopczyk, Arkadiusz Lamparski, Danuta Opalińska, Krystyna Leśniewska-Pasionek, Maria Skrobotun i Tomasz Szpala. Z galerią współpracują: Robert Borbas, Aleksandra Ezeryńska, Sabina Jaworek, Anna Olejniczak, Robert Sobolewski i Bożena Urzędowska. Z naszych szeregów odeszli: Edward Firgang, Jadwiga Gąsiorek, Krystyna Kopytko, Janina Lilien, Kazimierz Makarowski, Wiktor
Michalkiewicz i Helena Wawrzyńska.12-go sierpnia b.r. podczas imprezy Cudawianki, która odbyła się na lądeckim rynku, nasza galeria obchodziła swój jubileusz. Członkowie naszej galerii prowadzili warsztaty malarskie,tworzenia biżuterii i szydełkowania. W fotobudce Marzeny Zawal można było zrobić sobie pamiątkową fotografię z okazji jubileuszu galerii. Artyści krótko przedstawili się i opowiedzieli, jaką dziedziną sztuki się zajmują. Od członków galerii były również podziękowania i kwiaty dla Stanisława Zielińskiego.Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk wraz z listem gratulacyjnym i bukietem kwiatów złożył wszystkim artystom podziękowania za dwudziestoletnią działalność promującą lądecką twórczość.Bardzo dziękujemy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju za pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Anna Duch