Kultura

Letnie Zderzenie Teatrów po raz drugi w Lądku Zdroju

7 spektakli, spotkanie tematyczne i 2 akcje warsztatowe złożyły się na program tegorocznej, ósmej już edycji festiwalu plenerowego, który odbywał się na lądeckim Rynku i w Parku Zdrojowym w dniach 17-19 sierpnia 2023.

7 spektakli, spotkanie tematyczne i 2 akcje warsztatowe złożyły się na program tegorocznej, ósmej już edycji festiwalu plenerowego, który odbywał się na lądeckim Rynku i w Parku Zdrojowym w dniach 17-19 sierpnia 2023. Było zabawowo i refleksyjnie, historycznie i współcześnie, aktywnie i wartościowo, czyli artystycznie uroczo.

Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Zderzeń – Marka Mazurkiewicza na tegorocznym festiwalu dominowały spektakle lekkie, łatwe i przyjemne ze sporą dawką humoru, oparte na bliskim kontakcie z publicznością, ale zobaczyliśmy też duże wieczorne widowiska z oryginalną warstwą wizualną i dźwiękową. Mowa tu o dwóch produkcjach lądeckiego Teatru Którego Być Nie Powinno z udziałem Pracowni Teatralnej CKiR i Młodych Teatralnych ze Stronia Śląskiego, czyli „Raróg – ogień i czas”, czerpiącej z mitologii słowiańskiej oraz „Szopka jak żywa”, widowiska inspirowanego rzeźbami dynastii Klahrów. Prezentację tego ostatniego poprzedziło bardzo interesujące spotkanie z Ewą Zadorą, która z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i architektonicznych walorów Rynku wiodła słuchaczy w niezwykły świat życia i twórczości wybitnych lądeckich rzeźbiarzy. Przy okazji skarbonka z datkami na renowację zabytkowej lądeckiej szopki zasilona została nowym groszem. Oba te wydarzenia pięknie oddawały lokalny klimat i potwierdziły, że Letnie Zderzenie to festiwal z nieprzypadkowym programem, a wszystkie jego punkty zostały tak dobrane, aby najlepiej wpisywały się w wakacyjny czas i miejsca prezentacji zarówno pod względem treści jak i teatralnych stylów.

Przestrzeń i forma – to pojemne hasło festiwalu zostało bez wątpienia wypełnione nie tylko prezentacjami otwartymi na każdego widza, ale miało też swój walor inspirujący i kreatywny. Powarsztatowa „Szopka jak żywa”, z udziałem aktorów w wieku od 5 do 50 lat na długo pozostanie w naszej pamięci.

Mimo kapryśnej pogody frekwencja dopisała. Szczególnym zaskoczeniem dla organizatorów było pojawienie się na spektaklu „Hrabalu ty mój” tak licznej publiczności, że wypełniła ona nie tylko pierwotnie zaplanowaną na 100 miejsc widownię przed muszlą, ale także 1/3 lądeckiego amfiteatru! Sytuację uratowało lekkie nagłośnienie prezentującego przedstawienie Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, co sprawiło, że pełna humoru, okraszona muzyką opowieść o życiu wybitnego czeskiego pisarza docierała do uszu momentami wręcz zahipnotyzowanych słuchaczy. Publiczność w każdym wieku świetnie bawiła się na małych formach lalkowych Akademii Wyobraźni, Marka Żyły i czeskiego AHOJ, a rewelacyjny kontakt, mimo padającego deszczu, nawiązał w widzami wrocławski Teatr JaSię, w improwizowanym „Balwierzu SPA” pełnym zabawnych gagów i scenicznego ciepła przekazu. Cieszył także udział w działaniach warsztatowych przygotowanych przez Stowarzyszenie ArteWeda nie tylko dzieci, ale także rodziców i seniorów.

Głównym organizatorem  imprezy było Stowarzyszenie Fundus Glacensis przy współpracy Centrum Kultury i Rekreacji oraz lokalnych NGO-sów. Dofinasowanie zapewnili: Starostwo Powiatowe w Kłodzku, lądecki Ratusz i sponsorzy prywatni. Miejmy nadzieję, że owocna współpraca samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu pozwoli na kontynuację Letniego Zderzenia Teatrów w Lądku-Zdroju.  

(mvx)