Festiwale Kultura

XIV Lądeckie Ludowe Zdroje oraz Benefis 45-lecia Zespołu Skrzynczanki

W sobotę, 22 lipca, odbyły się Lądeckie Ludowe Zdroje, po których nastąpił benefis 45-lecia Zespołu Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”.

W sobotę, 22 lipca, odbyły się Lądeckie Ludowe Zdroje, po których nastąpił benefis 45-lecia Zespołu Pieśni Ludowej „Skrzynczanki”.

Lądeckie Ludowe Zdroje, Festiwal Śpiewu, Tańca i Rękodzieła Ludowego odbył się po raz 14, ale po raz pierwszy poza Lądkiem-Zdrojem, bo w Trzebieszowicach przy Świetlicy Wiejskiej. W ramach festiwalu na scenie plenerowej zaprezentowały się zespoły: „Skrzynczanki”, „Rozmaryn” z Rogowa Sobóckiego, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”, Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” z Kruszyna, Zespół Folkowy „Tacy Sami” z Wrocławia, Zespół Wokalny „Hejszovina” z Kudowy-Zdroju, „Niezła Paka” z Dobroszyc i Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast” z Brzegu. Czy to nowe, wiejskie miejsce, czy może piękna pogoda, a może po prostu dobrze dobrane zespoły, najpewniej zaś wszystko to razem sprawiło, że tegoroczne LLZ stały na bardzo dobrym poziomie, zarówno organizacyjnym, jak i artystycznym. Wszystkie zespoły wystąpiły w bardzo dobrym stylu, wielkie też gratulacje należą się realizatorowi dźwięku (Michał Pietkiewicz), bo nagłośnienie amatorskich zespołów ludowych jest bardzo trudną sztuką, a w Trzebieszowicach zespoły te brzmiały naprawdę bardzo dobrze.

Benefis 45-lecia działalności Zespołu Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” należał do tych, jakie przed laty mogliśmy oglądać w telewizji, a które w „Teatrze STU” Krzysztof Jasiński organizował uznanym polskim artystom. Był to wspaniały spektakl muzyczno-taneczny, w którym zaproszeni artyści występowali również ze „Skrzynczankami”. Na scenie pojawili się: Piotr Płuska, Domina Przegina, Moises Bethencourt & Bartłomiej Hudziec i występujące już wcześniej „Piast” i „Ziemia Kroczycka”. Benefis trwał aż 3 godziny, a w jego finale „Skrzynczanki” otrzymały od zaproszonych gość moc życzeń i prezentów. Warto też zaznaczyć, że w rolę konferansjera całości trzebieszowickich wydarzeń tego dnia wcielił się Leopold Stawarz, dyrektor Domu Kultury w Kroczycach.

Organizatorem wydarzenia było lądeckie Centrum Kultury i Rekreacji, we współpracy z Gminą Lądek-Zdrój oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Trzebieszowicach (serdeczne podziękowania!!!) 

Działanie zostało dofinansowane przez Powiat Kłodzki w ramach programu „Kultura w powiecie kłodzkim”.
Red.
Galeria zdjęć LLZ
Galeria zdjęć Benefis Skrzynczanek