Atrakcje Turystyka

Wieże widokowe na Ziemi Kłodzkiej

WIEŻE WIDOKOWE NA ZIEMI KŁODZKIEJ

Platforma widokowa na Trojaku

Ulica Leśna w Lądku-Zdroju to  dobre miejsce startowe do wejścia na górę Trojak (766 m n.p.m.). Jest to jedna z popularniejszych wycieczek z Lądka-Zdroju do malowniczego zgrupowania skałek i platformy widokowej na szczycie. Do celu doprowadzi nas niebieski szlak turystyczny wiodący leśnymi ścieżkami o zróżnicowanym nachyleniu. Po około 45 minutach spokojnego marszu docieramy do platformy widokowej zwanej Belwederem, z której roztacza się piękna panorama Gór Złotych, Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika z Czarną Górą i Śnieżnikiem (1425 m. n.p.m.) – najwyższym szczytem w tej części Sudetów, Gór Bystrzyckich oraz widok na Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Podążając dalej niebieskim szlakiem (również czerwoną trasą wędrówkową nr 3) w kierunku Rozdroża Zamkowego, napotkamy po drodze unikatowe formy skalne – Trzy Baszty oraz Skalną Bramę.

Wieża widokowa na Borówkowej

Borówkowa (900 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Złotych, usytuowany na granicy polsko-czeskiej. Z wieży widokowej na  Borówkowej roztaczają się znakomite panoramy m.in. na Góry Rychlebskie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Jesioniki, jeziora Nyskie i Otmuchowskie, zaś przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze. Ogółem wieża ma 25,4 m wysokości, zaś taras widokowy znajduje się na poziomie 24 m. Przy wejściu znajduje się mały schron dla turystów. Na szczyt wchodzi się po 155 metalowych schodach zamocowanych spiralnie.  Zbudowanie nowej wieży znacznie wzmogło tutejszy ruch turystyczny. Obok znajdziemy bogate zaplecze dla turystów – wiaty, ławy i stoły. Wieża jest otwarta cały czas.

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim została wybudowana w 2009 r. na Jaworniku, szczycie w paśmie Gór Złotych. Obiekt posiada dwie platformy – na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Jest to pierwsza w historii wieża widokowa na tym szczycie – wcześniej istniały tu tylko punkty triangulacyjne. Wieża jest bardzo niska. Stoi w lesie, w północnej części szczytu. Widok z niej rozciąga się jedynie na północ, w kierunku Złotego Stoku.

Wieża widokowa na Śnieżniku

Śnieżnik (1425 m. n.p.m.) jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika oraz w polskich Sudetach Wschodnich. Za względu na znaczną różnicę wysokości pomiędzy Śnieżnikiem a okolicznymi szczytami wyrasta znacząco ponad otaczające szczyty

Wieża widokowa na Czernicy

Wieża zlokalizowana jest na skrzyżowaniu dwóch szlaków turystycznych (żółtego
i czerwonego). Z wieży rozciągają się przepiękne widoki na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Jeseniki po stronie Czeskiej. Przy dobrej widzialności dostrzec można Karkonoskie szczyty. Do budowy wieży przyczyniła się grupa społeczników ze Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju.

Wieża na Jagodnej

Wieża na Jagodnej (985 m.n.p.m) na najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich, zlokalizowana jest w środkowej części Sudetów. Wieża ma 23 metry wysokości i o kilka metrów przewyższa wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, z której rozpościera się widok na Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie oraz Masyw Śnieżnika. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi.

Wieża widokowa na górze Czerniec

Czerniec (891 m. n.p.m.) leżący w Górach Bystrzyckich to drugi co do wysokości szczyt tego pasma górskiego. Dawniej stała tu platforma widokowa, natomiast w 2020 roku w jej miejscu wybudowano wieżę widokową o wysokości około 24 metrów, z której rozpościera się widok na czeskie Góry Hanuszowickie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Kotlinę Kłodzką oraz dalej położone pasma górskie – Góry Sowie czy Stołowe. Można też z niej zobaczyć inne wieże widokowe w okolicy – na Jagodnej, Trójmorskim Wierchu, czy Suchym Vrchu w Republice Czeskiej.

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Kłodzka Góra to szczyt w Górach Bardzkich o wysokości 757 m n.p.m. Nowo wybudowana wieża, która stanęła na jej szczycie to stalowa konstrukcja zaprojektowana w formie kratownicy przestrzennej. Jej twórcą jest mgr inż. Andrzej Kociński. Wieża ma ponad 34 m i 4 platformy spoczynkowo-widokowe.  Z najwyższej, zainstalowanej na 30 metrach można podziwiać panoramy Gór Bardzkich i Złotych, Masywu Śnieżnika, Gór Bystrzyckich, Orlickich, Stołowych i Sowich, a także Opolszczyzny.

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Na wieżę wspinamy się najpierw schodami zewnętrznymi, okalającymi wieżę, które prowadzą do schodów znajdujących się wewnątrz. Osiągamy wewnętrzną kondygnację widokową z 14 oknami. Do górnej platformy prowadzi kolejnych 21 stopni. Tam już znajdujemy się na wysokości 25 m, skąd możemy podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy Wrocław.

Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica – szczyt Gór Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Włodzicka Góra – najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich (757m). Miejsce to zlokalizowane jest w odległości 2 km od granicy państwa z Czechami. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, która jeszcze niedawno była kompletną ruiną. W 2018 r. wieża widokowa została odbudowana.

Wieża widokowa na Górze Św. Anny

Góra uważana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Z wieży widokowej na Górze Św. Anny w Nowej Rudzie roztaczają się piękne panoramy.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Wieża na Górze Wszystkich Świętych powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV – Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej ponownie podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych, obecnie nieznacznie ograniczone przez rosnące drzewa w kierunku wschodnim.

Platforma widokowa na Guzowatej

To wzniesienie o wysokości 492 m n.p.m., położone w Górach Stołowych, z którego roztacza się malownicza panorama na niżej usytuowany zalew i masyw stołowogórski. Od września 2019 Radków kusi turystów platformą widokową wybudowaną  właśnie na Guzowatej.

Altana Miłości w Kudowie-Zdroju

Altana położona jest na wysokości 450 m n.p.m. i podziwiać z niej można piękny widok na kudowski zabytkowy Park Zdrojowy i na zabudowania miejskiej części gminy. W oddali dostrzegalne są jeszcze Wzgórza Lewińskie i pogórze Gór Orlickich. Altana Miłości położona jest na szczycie Góry Parkowej – wzniesieniu, które z Parkiem Zdrojowym tworzy rozległy kompleks leśno-parkowy. To najwyższy punkt w mieście. Sama altana to secesyjna, drewniana budka, którą wybudowano tu na początku XX wieku.

Wieża widokowa na Orlicy

Wieża widokowa na Orlicy (1084 m n.p.m.) wybudowana została pod koniec 2020 roku w miejscu dawnej wieży widokowej z 1880 roku. Konstrukcja ma 25 metrów wysokości i pozwala na obserwację panoramy większości pasm górskich otaczających ziemię kłodzką. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również Karkonosze wraz ze Śnieżką. 

Wieża widokowa Suszynka

Wieża widokowa „Suszynka” w Suszynie to obiekt zbudowany całkowicie od podstaw. Wieża widokowa ma 27 metrów wysokości i wzniesiona została z betonowych płyt, które obłożone zostały wewnątrz i na zewnątrz płytkami z piaskowca. Obiekt zlokalizowany jest na wzniesieniu mierzącym ok. 469 m n.p.m. Z tarasu widokowego, który znajduje się na 24 metrze, pięknie widać m.in. polskie i czeskie Góry Stołowe z dominującym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika z charakterystyczną Czarną Górą, Góry Bystrzyckie i „za nimi” część Gór Orlickich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę, a także wiatraki elektrowni wiatrowej koło Paczkowa.

Platforma widokowa na górze Szczytnik

Punkt widokowy na piaskowcach Orle Skały, znajduje się w pobliżu zamku Leśna Skała. Rozpościera się stąd malownicza panorama na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie.