Kultura Prezentacje Wystawy

Wernisaż wystawy „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”

18 marca 2022 r., godz. 17.00
Wernisaż wystawy „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności”
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
sala widowiskowa, wstęp wolny

Autorem wystawy fotograficznej „Przekaz z ludzką twarzą. Historia Polsko-Czechosłowackiej Solidarności” jest Jaromír Piskoř, czeski dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej. Wystawa prezentuje historię tej organizacji, jej działaczy oraz podejmowane przez nich najważniejsze inicjatywy do jesieni 1989 r. Fotografie z opisami w języku polskim i czeskim dokumentują różne formy protestów polskich i czeskich opozycjonistów, ich tajne spotkania na granicy, zawiązanie Karty 77 czy działania Komitetu Obrony Robotników (KOR).

Bohaterami reportażu są takie wybitne postaci opozycji, jak Jacek Kuroń, Adam Michnik, Zbigniew Bujak, Václav Havel, Petr Pospíchal, a także mniej znani działacze Solidarności, którzy w organizacji pełnili rolę łączników, informatorów i tzw. kurierów wolności.

Wystawę w dniu 18 marca br. w Lądku-Zdroju otworzy wykład Jarosława Brody, współzałożyciela Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Partnerem – Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju. Przedsięwzięcie realizowane jest finansowym wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Wystawa będzie dostępna w dniach 18-30 marca 2022 r. w budynku CKiR, pl. Starmłyński 5, Lądek-Zdrój, wstęp wolny