Kultura Spektakle

„Nie ma takich świąt” zagrał Teatr „Stąd”

„Nie ma takich świąt” to adaptacja powieści fantastycznej Tomasza Pawlęgi „Nie ma takiego miasta” - przeplatających się ze sobą trzech historii z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, których akcje rozgrywają się w Lądku-Zdroju.

Rok 2021 – pomimo pandemicznych obostrzeń – zapisze się jako jeden z płodniejszych w historii lądeckiego Teatru „Stąd”. W styczniu odbyła się premiera „Gorączki świątecznej nocy”, dodajmy, że premiera filmu a nie sztuki scenicznej, do którego zdjęcia teatr zrealizował w grudniu 2020 r. W maju i czerwcu zespół przygotowywał intensywnie adaptację „Króla Leara”, której wystawienie zaplanowane było na termin przedwakacyjny, ale z przyczyn obiektywnych zostało przesunięte na jesień. Ostatecznie wystawienie skróconej wersji dramatu Szekspira odbyło się 29 września, w międzyczasie zaś teatr nagrał wersję filmową swoich poczynań, której oficjalna premiera odbędzie się na początku stycznia 2022 r. W końcu nadeszły ostatnie dwa miesiące roku: Teatr „Stąd” spotykał się podczas nich w weekendy i w przedpremierowy tydzień nagrań filmowych, by 17 grudnia przedstawić „Nie ma takich świąt”, tym razem świątecznie i przed „żywą” publicznością.

„Nie ma takich świąt” to adaptacja powieści fantastycznej Tomasza Pawlęgi „Nie ma takiego miasta” – przeplatających się ze sobą trzech historii z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, których akcje rozgrywają się w Lądku-Zdroju. Opowiastki miały wprawdzie charakter lokalny, jednak reżyseria Anny Rakowskiej, która z Lądka-Zdroju nie pochodzi ani w nim nie mieszka, gwarantowała przekroczenie owego lokalizmu, przejście ku uniwersalnym lub ogólnie znanym schematom ludzkich postaw i relacji.

Fakt, że aktorzy Teatru „Stąd” – czy jak o sobie mówią „aktorianie” – poradzili sobie z realizacją „Nie ma takich świąt” w ciągu zaledwie jedenastu dni prób nie dziwi: doświadczenie tego zespołu rośnie i zapewne zaowocuje kolejnymi wartościowymi wydarzeniami. Walor ich pracy potwierdzają widzowie, ich śmiech, brawa, nawet łzy wzruszenia. Skądinąd to właśnie publiczność – i nie tylko lądecka, bo od lat docierają na te świąteczne spektakle wrocławianie – od lat już współtworzy te występy, nadając im atmosferę spontanicznych reakcji, dobrej zabawy i chwil głębszej zadumy.

„Nie ma takich świąt”; Anna Rakowska – reżyseria i adaptacja „Nie ma takiego miasta” Tomasza Pawlęgi, produkcja – Karolina Sierakowska; obsada: Justyna Alinkiewicz, Paulina Bagińska, Mirosława Boduch, Anna Duch, Alicja Witczak, Genowefa Włodarczyk, Magdalena Zawadowicz, Marzena Zawal, Jacek Adamczyk, Tomasz Bera, Bartłomiej Hudziec, Zbigniew Pabian, Tomasz Pawlęga, Leszek Pazdyk, Radosław Pietraga, Zbigniew Piotrowicz, Artur Sułkowski, Borysław Zatoka.

Spektakl zorganizowało Stowarzyszenie „Kultura u Źródeł” oraz Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Sfinansowany został z budżetu Powiatu Kłodzkiego i budżetu Gminy Lądke-Zdrój.

Red.
Galeria zdjęć