Atrakcje Lądek-Zdrój Turystyka

Atrakcje turystyczne Lądka-Zdroju

Atrakcyjne

ATRAKCJE LĄDKA-ZDROJU:

Zdrój „Wojciech”- Historyczna budowla z XVII wieku, przebudowana dwieście lat później, kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających(czynna 10.00-18.00) z ciepłych źródeł siarczkowo- siarkowodorowo- fluorowych Marii Skłodowskiej- Curie i Zdzisława.

Park zdrojowy- Rozłożony u stóp Zdroju Wojciech (głównej atrakcji Lądka-Zdroju) stanowi miejsce spotkań kuracjuszy i stałych mieszkańców. W jego centralnej części otoczona ławkami znalazła miejsce fontanna, nieodłączny element uzdrowiskowego krajobrazu.

Sanktuarium Matki Bożej „UZDROWIENIE CHORYCH”-znana także jako Kaplica Zdrojowa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny „Na pustkowiu” została wzniesiona w 1679 r. Jest to budowla trzynawowa, o sklepieniach kolebkowych. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1674 r. Nad ołtarzami bocznymi z 1926 r.- autorstwa Aloisa Schmidta, znajdują się obrazy św. Anny i św. Józefa. Obrazy te jak i pozostałe pochodzą z XVIII w. i są przypisywane Michałowi Willmannowi, największemu śląskiemu malarzowi barokowemu. W krypcie świątyni spoczął po śmierci w 1697r. twórca nowego zdroju i budowniczy kaplicy- hrabia Zygmunt Hoffmann.

Kawiarnia Wiedeńska Albrechtshalle- Budynek obecnej kawiarni powstał w 1842 roku z myślą o zabezpieczeniu kuracjuszy przed deszczem i chłodem. Powstała wówczas hala spacerowa długa na około 50 m i szeroka na 6, pod dachem której kuracjusze raczyli się leczniczą wodą.

Aleja Modrzewiowa-Powstała z inicjatywy hrabiego Hoyma w 1782 roku. Łączyła ówczesny stary zdrój z nowym. Obecnie, ponad 230 letnie drzewa, mają status pomnika przyrody, a ich powyginane konary są swoistym symbolem głównego profilu leczniczego Lądka

Koński Zdrój-Naprzeciwko Jerzego znajduje się niewielka fontanna, która upamiętnia „koński zdrój”, czyli miejsce, w którym jeszcze w XIX w. lądeckie wody wykorzystywano do leczenia końskich kopyt i pęcin.

Stary Jerzy- Widnieje na nim data 1498, a jego podpiwniczenia wskazują na jeszcze wcześniejsze powstanie. W obrębie budynku ujęte jest źródło wody leczniczej. Obecnie Stary wraz z Nowym Jerzym tworzą jeden kompleks Zakładu Przyrodoleczniczego.

 Kaplica św. Jerzego- Położona jest za Starym Jerzym, nieopodal wieży zegarowej. Obecna jej konstrukcja pochodzi z lat 1656-58. Nad jej wejściem widnieje napis George Schare Maver Gesel 1658. Maver Gesel tłumaczy się jako „czeladnik murarski”.

Arboretum– ul. Moniuszki, czynne od maja do października w godz. 10.00-18.00.Wstęp płatny. Leśny Ogród drzew i krzewów egzotycznych. Najwyżej położone arboretum w Polsce na wys. 500m n.p.m., a podziwiać w nim można ponad 250 gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata.

Źródło św. Jadwigi- To źródełko smacznej wody ,znajdujące się na wysokości 488 m n.p.m., zasilało niegdyś wodociągi miejskie. W 1911 r. źródło (Hedwigs-Quelle) otrzymało bogatą kamienną obudowę (pomnik) w formie fontanny z zapleckiem, flankowanej kamiennymi ławami. Oprawa ta ozdobiona jest reliefem przedstawiającym popiersie św. Jadwigi Śląskiej w habicie zakonnym, trzymającą w ręku miniaturkę bazyliki trzebnickiej.

Kryty Most nad Białą Lądecką- jedyny kryty most w Polsce, łączący niegdyś dwa obiekty sanatoryjne, zbudowany został w latach 30-tych XX w. Niedostępny do zwiedzania

Most św. Jana– dwuprzęsłowy, gotycki obiekt(1565r.),który oparł się wszystkim powodziom. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 r. jest w miarę dokładną kopią figury z mostu Karola w Pradze i należy do najstarszych na Śląsku. W wiekach średnich tuż obok mostu znajdował się dom celnika.

Ratusz z wysoką wieżą zegarową z XIX w , obecny wygląd uzyskał w 1872 r. Nad wejściem znajduje się lew z dwoma ogonami – dawny herb miasta. Witraże na klatce schodowej wykonano w 1990 r. Z wieży ratuszowej, codziennie w południe rozlega się hejnał lądecki. Ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy.

Pomnik Trójcy Świętej – pomnik z piaskowca autorstwa Michała Klahra (jego ostatnie dzieło) powstał w latach 1739 – 41. Ufundowany przez Jana Antoniego Reichela jako wotum po pożarze w 1739 r. Na balustradzie otaczającej kolumnę stoją figury świętych: Łukasza Ewangelisty, Antoniego Padewskiego  i Jana Ewangelisty. Wyżej na cokole trójbocznej kolumny stoją: Joachim, Józef i Anna oraz od frontu Maria w scenie koronacji. Zwieńczenie wysokiego trzonu kolumny stanowi Trójca Święta tronująca na globie ziemskim.

Pręgierz-Do kamiennego słupa o wysokości 330 cm i średnicy około 30 cm przywiązywano ludzi, których ówczesne sądy uznały winnymi popełnienia przestępstwa. Ten na lądeckim rynku odnaleziono we wsi Skrzynka w 1966 roku. Pierwotny stał tutaj od XVI w., ale zaginął.

Kawiarnia artystyczna „Dom Klahra”, Rynek 1- W tej kamienicy mieszkała kiedyś rodzina Klahrów, nad portalem wejściowym znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej dłuta Michała Klahra Starszego. Obok wejścia umieszczono tablicę uapmietniającą ważnego dla miasta i regionu artystę. Obecnie w kamienicy mieści się Kawiarnia Artystyczna, gdzie przy dobrej kawie lub herbacie zasmakujemy również odrobinę sztuki.

Galeria artystyczna, Rynek- znajdziemy w niej prace malarskie, rzeźbiarskie oraz rękodzieło artystyczne miejscowych twórców.

Kościół Parafialny Narodzenia NMP – barokowa budowla, poświęcona w 1701 r. Jej wyposażenie  pochodzi z warsztatu najwybitniejszych rzeźbiarzy Ziemi Kłodzkiej tj. Michała i Ignacego Klahra. Widzimy tu m.in. Grupę Ukrzyżowania, ambonę oraz rokokowy konfesjonał. Malowidła na sklepieniu z początku XX wieku są dziełem Wilhelma Reinsha. W kościele znajdują się także cenne 25-głosowe organy.

Góra Trzech Krzyży- To gnejsowe wzniesienie o wysokości 439 m n.p.m. zdobią trzy kalwaryjskie krzyże. Pytanie dlaczego je tutaj postawiono do dnia dzisiejszego pozostaje bez odpowiedzi. Ze szczytu rozciąga się ładna panorama na część miejską Lądka-Zdroju.

Skałki lądeckie– Rejon Trojaka (766 m n.p.m.) i Sztolnych Skał to raj dla wspinaczy skałkowych. Malowniczo położone pośród lasów niewysokie skałki o stromych ścianach spełnią wymagania wszystkich wspinaczy. Na skałki lądeckie składają się dwa elementy: Trojak-rozległy szczyt, którego fragment tworzą skałki zbudowane z gnejsów(Trojan, Skalny Mur, Trzy Baszty, Skalna Brama) oraz Sztolne Skały-mocno rozproszony łańcuch od wysokości 465 m aż do 784 m n.p.m., najciekawsze z nich to: Niżna Mała, Iglica, Skalny Ząb

Góra Trojak-Ulica Leśna to również dobre miejsce startowe do wejścia na górę Trojak (766 m n.p.m.). Jest to jedna z popularniejszych wycieczek z Lądka-Zdroju do malowniczego zgrupowania skałek i platformy widokowej na szczycie. Do celu doprowadzi nas niebieski szlak turystyczny wiodący leśnymi ścieżkami o zróżnicowanym nachyleniu. Po około 45 minutach spokojnego marszu docieramy do platformy widokowej zwanej Belwederem, z której roztacza się piękna panorama Gór Złotych, Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika z Czarną Górą i Śnieżnikiem (1425 m. n.p.m.) – najwyższym szczytem w tej części Sudetów, Gór Bystrzyckich oraz widok na Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Podążając dalej niebieskim szlakiem (również czerwoną trasą wędrówkową nr 3) w kierunku Rozdroża Zamkowego, napotkamy po drodze unikatowe formy skalne – Trzy Baszty oraz Skalną Bramę

Góra Dzielec-Wzniesienie (534 m n.p.m.) górujące nad lewobrzeżną częścią Lądka-Zdroju. Do 1885 roku zwano je Szubieniczną, choć brak jakichkolwiek informacji, że stała tam kiedykolwiek szubienica. Ze szczytu rozciąga się urokliwy widok na Trojaka, Królówkę i Góry Bialskie.  

Jaskinia Radochowska– do 1966 r. największa znana jaskinia w polskiej części Sudetów Wschodnich, ponad 256 metrów podziemnych korytarzy. Zwiedzając Grotę Stalaktytową (dawna nazwa) – wyposażony w latarkę – możesz poczuć się jak odkrywca. Dojście: z Lądka niebieskim szlakiem 1,30 godz. Tel.do przewodnika: 604337846. Czynna 10.00-18.00 od maja do września.Wstęp płatny

Kalwaria na Cierniaku w Radochowie-Od strony wsi prowadzi do niej droga gruntowa, zakończona schodami z ponad 200 kamiennych stopni opatrzonych nazwiskami i nazwami instytucji fundatorów. Obok centralnej kaplicy sztuczna grota z figurą Matki Boskiej. Wokół kościółka rozmieszczone są murowane z cegły klinkierowej stacje Drogi Krzyżowej z obrazami malowanymi na blasze. Około 150m od kalwarii, w drewnianym domu mieszka pustelnik opiekujący się kaplicą. Co roku 5 sierpnia odbywa się w tym miejscu odpust z nabożeństwem przed ołtarzem polowym.

Wieża widokowa na Borówkowej Górze– Borówkowa najwyższy szczyt z wznoszących się nad Lądkiem (900 m n.p.m.) a nazwany tak z racji licznie występujących tam czarnych borówek. Wieża wzniesiona przez Czechów, jest  stalową konstrukcją  z elementami drewnianymi, wysoka na 25,5 m, z tarasem widokowym na wys.24 m.

Izba Regionalna w „Domu Skowronki (Radochów 144, tel. 74 814 78 02) W Izbie znajdują się stare sprzęty używane kiedyś przez mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.

Skansen Gottwaldówka (Kąty Bystrzyckie, tel. 74 814 78 02) – zespół zabudowań z wewnętrznym dziedzińcem. Funkcjonuje tu kilka wystaw.

Kuźnia Alchemiczna (Kąty Bystrzyckie 14, tel. 748148562), miejsce styku nauki i magii, moc kamieni, urok rękodzieła, poszukiwaczom przygód polecane: nauka płukania złota, poszukiwanie minerałów, możliwość zakupu biżuterii i wyrobów z kamieni

Spacery z Alpakami i Mini Zoo– Konradów 12, W naszej zagrodzie czekają na gości również 2 kucyki, 4 kozy górskie, 4 kózki miniaturki, 4 króliki