Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” ze Skrzynki
Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” w 2023 r. obchodzi jubileusz 45-lecia swego istnienia. Powód do radości to wielki, tym bardziej, że „Skrzynczanki” nie są już tylko zespołem ludowym. To żywa tradycja i instytucja pielęgnująca tożsamość kulturową naszej wsi w czasach, gdy jej społeczna wartość niknie w cieniach cyfrowej nowoczesności. Co więcej jubileusz ten przypada na moment dynamicznego rozwoju artystycznego „Skrzynczanek”, co potwierdzają wspaniałe koncerty – podczas cenionych Prezentacji Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka” zespół otrzymał Nagrodę Publiczności oraz II Nagrodę tego festiwalu.
O „Skrzynczankach” mówi Karolina Sierakowska, dyrektorka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, instytucji patronującej zespołowi:
„Skrzynczanki” są chlubą Gminy Lądek-Zdrój i marzy mi się, żeby nasza duma z nich rosła.
Subskrybuj nasz kanał i słuchaj naszych piosenek!
link do kanału >> Zespół Pieśni Ludowej Skrzynczanki
Historia
Pierwszą artystyczną inicjatywą społeczności Skrzynki był utworzony w 1947 r. Mały Teatrzyk. Jego prowadzącą była Stefania Klucowicz. Później działalność artystyczną kontynuowało Koło Gospodyń Wiejskich. Natomiast historia „Skrzynczanek” zaczyna się
w 1978 r. Wczesną wiosną tego roku naczelnik Miasta i Gminy Lądek-Zdrój, Tadeusz Golczewski, ogłasza Turniej Wsi. Mieszkańcy Skrzynki, za namową Czesławy Paszylki, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich, postanawiają podczas imprezy wykonać kilka utworów ludowych, które na ogół śpiewają podczas biesiad w swojej wiosce. Zwyczajem podobnych zespołów przyjmują od niej nazwę „Skrzynczanie” i debiutują na lądeckiej scenie 27 maja 1978 r. Nagrodzona aplauzem prezentacja przekonuje członków zespołu, że ich występ nie pozostanie pojedynczym wydarzeniem. Rozpoczynają się stałe próby i koncerty w kolejnych miejscowościach ziemi kłodzkiej i Dolnego Śląska. Tego jeszcze roku „Skrzynczanie” kwalifikują się do finału Turnieju Gmin w Kłodzku.
W kolejnych latach zespół dał dziesiątki koncertów w ramach dolnośląskich konkursów kultury ludowej, przy okazji świąt wiejskich i religijnych, jubileuszy i świąt zakładów pracy, spółdzielni i stowarzyszeń. Od początku opiekę na zespołem sprawował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który w latach 90. XX przekształcił się w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Co ciekawe, w 1983 r. najważniejszym mecenasem „Skrzynczan” była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. „Sponsoring” nie trwał jednak długo – lata 80. to przecież okres największego kryzysu gospodarczego PRL. Nie tylko jednak lądecki GS wspierał reprezentantów Skrzynki, do grona patronów należało też Nadleśnictwo Lądek-Zdrój, lokalne zakłady pracy i przede wszystkim Gmina Lądek-Zdrój.
Ważnym dla życia kulturalnego Skrzynki był rok 1985, kiedy to w październiku doszło do odsłonięcia, umieszczonej na świetlicy wiejskiej, tablicy pamięci Henryka Worcella, trochę już dzisiaj zapominanego, kontrowersyjnego pisarza i kronikarza polskiego osadnictwa na Ziemiach Zachodnich. Henryk Worcell, właściwie Tadeusz Kurtyka, mieszkał tu wraz z rodziną w latach 1945 – 51 (tutaj urodził się jego syn, polski himalaista Wojciech Kurtyka). „Skrzynczanie” występowali podczas uroczystości, śpiewając również o pisarzu do słów Wandy Kaletki, tekściarki zespołu, która napisała dla grupy ponad 60 utworów do znanych ludowych kompozycji muzycznych i była przewodniczącą zespołu w pierwszych 25 latach działalności. Kolejnymi autorkami tekstów były Ewelina Makowska i Halina Watras.
W 1995 r. zespół zmienił nazwę na „Skrzynczanki” i do dzisiaj pod nią występuje. Trzy lata później opiekę muzyczną nad grupą przejął Mirosław Grenda, profesjonalny muzyk, ale przede wszystkim doświadczony kapelmistrz, który przez 20 lat prowadził muzycznie renomowany Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”. Dla zespołu skomponował kilkanaście utworów, w tym piosenki o Lądku Zdroju. Mirosław Grenda odszedł ze „Skrzynczanek”
z powodów zdrowotnych w 2018 r.
W okresie 45 lat swojego istnienia „Skrzynczanki” dały kilkaset koncertów na terenie całego kraju, głównie jednak na Dolnym Śląsku. Występowały też za granicą: w Czechach, Niemczech, Luksemburgu i w Belgii. Zdobyły szereg nagród i wyróżnień na różnego rodzaju konkursach i turniejach kultury wiejskiej. Przez wiele lat działalność „Skrzynczanek” wspierał ówczesny sołtys wsi śp. Jan Miszczyński.
W 1997 r. „Skrzynczanki” zrealizowały w Dzierżoniowie sesję nagraniową, która zaowocowała wydawnictwem „Skrzynczanki – Rozśpiewane dziewczyny” w postaci kasety magnetofonowej. W 2008 roku zespół nagrał płytę z okazji 30-lecia działalności artystycznej w studio Radia Wrocław. W okolicach 2013 r. wprowadzony został ruch sceniczny do utworów wykonywanych przez zespół, a autorem choreografii była Mirosława Kieloch. W 2021 r. powstał przepiękny teledysk „Kochajcie dziewczyny”.
„Skrzynczanki” dzisiaj
Od jesieni 2021 r. aranżerką i kapelmistrzynią zespołu jest Dominika Radwan. Zespół działa stale pod egidą Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, odbywając próby w Świetlicy Wiejskiej w Skrzynce.
Członkowie zespołu:
Byli członkowie: Kazimiera Bazak, Maria Bryja, Bernadeta Bunkiewicz, Kamila Chłanda, Teresa Chłanda, Renata Ciupka, Urszula Dannheisig, Wanda Kaletka – Borcz, Maria Klucowicz, Janina Kulińska, Maria Łaba, Janina Danuta Markocka, Mróz (Korab), Czesława Paszylka, Justyna Rogóż, Sylwia Rogóż, Stanisława Rogóż, Alicja Sękowska, Mariola Suchoń, Bronisława Szczyrk, Krystyna Szeliga, Lucyna Tomaszewicz, Aleksandra Tusińska, Marta Węgrzyn, Zofia Wyciszkiewicz, Zbigniew Bazak, Mirosław Grenda (kapelmistrz), Grzegorz Helcyk (kapelmistrz), Andrzej Lewandowski, Zbigniew Tomaszkiewicz, Czesław Zamojski (akordeon).
Członkowie nieżyjący: Katarzyna Bazak, Stanisława Bednarz, Zofia Bołoz, Stefania Klucowicz, Stanisław Kuros, Marianna Nasikajło, Władysław Rogóż, Maria Sikorska, Marianna Stańco, Janina Tomaszewicz, Jan Urban, Władysław Tomaszewicz, Halina Wajda.
Skład obecny: Mirosława Boduch, Emilia Bogdał, Agnieszka Bołoz, Łucja Brzezińska, Aneta Kaletka, Aneta Kątny, Sabina Kliber, Sylwia Łagowska, Lilianna Marciniak, Urszula Michorczyk, Barbara Michorczyk, Anna Michorczyk, Janina Ogórek, Dominika Radwan (kapelmistrzyni), Anna Bołoz-Sadowska, Jadwiga Suchoń, Krystyna Szczepańska, Katarzyna Szczepańska-Jastrząb, Beata Szychalska, Beata Tusińska, Zbigniew Sałata (klarnet), Jakub Macutkiewicz (akordeon), Bartłomiej Hudziec (perkusjonalia).
_________
Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” działa przy Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
Pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
Tel. 74 8146 562, ckirladek.pl, ckir@ladek.pl
osoba do kontaktu: Sabina Kliber tel. 661 358 353
KALENDARIUM (na podstawie kronik zespołu)
1978
28.05 – Koncert debiutancki w Lądku-Zdroju – Turniej Wsi ‘78.
1979
20.05 – Koncert w Ząbkowicach Śląskich – XIV Festiwal Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘79”.
30.09 – Dyplom: „Zespół Regionalny Skrzynczanie za osiągnięcia i godne reprezentowanie w imprezach 1979 roku oraz upowszechnianie folkloru wiejskiego w ramach Wazy ‘79 i Panoramy Kulturalnej”.
1980
22.05 – Dyplom „Dzień Działacza Kultury 80”: „Zespół Regionalny Skrzynka z godne reprezentowanie na imprezach, osiągnięcia oraz upowszechnianie kultury ludowe Naszego Regionu”, przyznany przez UMiG w Lądku-Zdroju.
1983
22.05 – Koncert w Bystrzycy Kłodzkiej – XVIII Festiwal Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘83”.
1984
13.05 – Koncert w Ząbkowicach Śląskich – XIX Festiwal Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘84”.
13.06 – „Dyplom przyznany z okazji Dnia Działacza Kultury Zespołowi Artystycznemu „Skrzynczanie” za kultywowanie tradycji ludowych w naszym regionie”, przyznany przez UMiG i Naczelnika Miasta i Gminy Adama Szmidta.
1986
30.09 – „Podziękowanie Zespołowi Skrzynczanie za owocną współpracę i zasługi dla Polskiego Radia we Wrocławiu”, przyznany przez Kolegium Rozgłośni Polskiego Radia Rozgłośnia we Wrocławiu.
1987
25.04 – Koncert w Ołdrzychowicach Kłodzkich – XXII Festiwal Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘87”.
1988
8.05 – Koncert w Ołdrzychowicach Kłodzkich – eliminacje XXIII Festiwalu Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘88”.
28.05 – Dyplom „Z okazji jubileuszu 10-lecia Ludowego Zespołu Artystycznego Skrzynczanie. Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Wałbrzychu składa całemu zespołowi Serdeczne Gratulacje i życzy dalszych osiągnięć w pracy artystycznej.”
05 – Koncert w Ciechocinku – Przegląd Weryfikacyjny Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych „Ciechocinek ‘88”.
28.05 – List gratulacyjny z okazji 10-lecia istnienia zespołu od Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu.
05 – Dyplom Uznania „Za wieloletnią ofiarną pracę społeczną w rozwoju i umacnianiu działalności Kółek Rolniczych – społeczno-zawodowego i gospodarczego ruchu chłopów polskich”.
25.05 – Dyplom uznania z okazji 10-lecia przyznany przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Lądku-Zdroju.
28.05 – Dyplom uznania z okazji 10-lecia przyznany przez Naczelnika MiG Lądek-Zdrój, Prezesa MGK ZSL i I Sekretarza KMG PZPR.
1989
5.07 – Koncert w Lądku-Zdroju – eliminacje rejonowe Festiwalu Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych „Waza ‘89”.
14.05 – Dyplom uznania przez władze Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Lądku-Zdroju.
1991
15.06 – Dyplom z okazji 13-lecia funkcjonowania zespołu przyznany przez Burmistrza Lądka-Zdroju.
1993
05 – List gratulacyjny z okazji 15-lecia zespołu przyznany przez Polskie Stronnictwo Ludowe Zarząd Miasta i Gminy Lądek-Zdrój.
1994
3.05 – Koncert w Bystrzycy Kłodzkiej – III Miejsce w I Przeglądzie Śpiewaczych Zespołów Ludowych Ziemi Kłodzkiej.
1996
13.07 – List gratulacyjny z okazji 18-lecia zespołu od Dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu.
15.09 – Koncert w Strzegomiu na Dożynkach Krajowych Strzegom ‘96.
1998
3.05 – Koncert w Ludwikowicach Kłodzkich – V Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych Ziemi Kłodzkiej.
20.06 – Dyplom gratulacyjny Konsula Generalnego RP w Brukseli.
18.07 – List gratulacyjny z okazji 20-lecia zespołu od Burmistrza Miasta Kłodzko.
22.11 – Koncert w Ołdrzychowicach na Gminnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych.
2002
7.07 – Koncert w Stolcu na VII Festiwalu Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich.
2004
17.02 – Występ w audycji „Spotkania na Gościńcu” Polskiego Radia Wrocław.
27.03 – VII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Polanicy-Zdroju.
3.05 – VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Bystrzyca Kłodzka.
5.09 – Dożynki Powiatowe, Ścinawka Średnia.
2005
12.03 – VIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, Lądek-Zdrój.
2.07 – Dolnośląskie Święto Folkloru, Sulistrowice.
21.08 – „Cepowisko”, Pstrążna.
11.09 – Powiatowe Święto Dożynkowe, Krosnowice Kłodzkie.
9.10 – I Polsko-Czeski Przegląd Zespołów Ludowych, Pstrążna.
14-16.10 – VI Międzynarodowy Przegląd Spółdzielczych Zespołów Artystycznych, Polanica-Zdrój.
2006
14.01 – Nagranie dla Polskiego Radia Wrocław.
1.04 – IX Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, Szczytna.
3.05 – IX Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Bystrzyca Kłodzka.
4.06 – Dolnośląski Przegląd Folklorystyczny, Wojsławice.
4.06 – Festyn Wiejski, Skrzynka.
13.06 – Nagranie dla TV Polonia.
24-25.06 – „Pod Ślężą Śpiewanie”, Sobótka.
30.07 – II Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”, Pstrążna.
5-6.08 – III Polsko-Czeski Jarmark Produktu Regionalnego i Lokalnego, Kłodzko.
16.09 – Dożynki Gminne, Konradów.
7.10 – II Kulturalne Zdarzenia Przygranicza, Międzylesie – Kraliky.
25.10 – Tour Salon, Poznań.
2007
24.04 – X Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, Ścinawka Średnia.
3.05 – X Prezentacje Ludowych Zespołów Śpiewaczych, Bystrzyca Kłodzka.
27.05 – Zielone Świątki, Skrzynka.
1.07 – III Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”, Pstrążna.
25.07 – Festyn w Puchaczówce, Sienna.
2.09 – Powiatowe Święto Dożynkowe, Szczytna.
22.09 – III Kulturalne Zdarzenia Przygranicza, Międzylesie – Kraliky.
6.10 – Dożynki Gminne, Trzebieszowice.
2008
8.03 – XI Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko.
18.04 – „Biesiada Staropolska”, Ziębice.
1.05 – Wielka Majówka w Zamku „Na Skale”, Trzebieszowice.
3.05 – XI Prezentacje Ludowych Zespołów Śpiewaczych, Bystrzyca Kłodzka.
3.05 – Festyn Majowy, Żelazno.
29.06 – Nagranie w Polskim Radiu Wrocław.
19.07 – 30-lecie „Skrzynczanek”, Skrzynka.
12-17.08 – XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Strzegom.
30.08 – Dożynki Gminne, Skrzynka.
7.09 – Sowiogórskie Dożynki Powiatowe, Bożków.
14.09 – Święto Pieczonego Ziemniaka, Pstrążna.
11.10 – IV Kulturalne Zdarzenia Przygranicza, Międzylesie – Kraliky.
29.11 – Regionalne Obchody Dnia Kultury, Lądek-Zdrój.
2009
28.03 – XII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, Kudowa-Zdrój.
2.05 – „Górskie Cienie”, Stronie Śląskie.
3.05 – Polsko-Czeskie Prezentacje Ludowych Zespołów Śpiewaczych, Bystrzyca Kłodzka.
30.05 – Festiwal Twórczości Ludowej, Jaszkowa Górna.
6.06 – XVI Dni Lądka-Zdroju, Lądek-Zdrój.
13.06 „Pustkowo Na Ludowo”, Pustkowo Żurawskie.