Festiwale Kultura

XI Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich już za nami

Cztery dni największej imprezy biegów górskich w Polsce, nowy rekord trasy 110 km, blisko 5 tysięcy zawodników – za nami XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich!

Cztery dni największej imprezy biegów górskich w Polsce, nowy rekord trasy 110 km, blisko 5 tysięcy zawodników – za nami XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich!

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich był rekordowy pod względem liczby biegaczy. W sumie linię startu przekroczyło blisko 5000 zawodników – biorących udział w 9 dystansach, prowadzących po najpiękniejszych górskich szlakach ziemi kłodzkiej. Swoje pierwsze biegowe kroki stawiały również dzieci, które w ramach biegu Kids Trail przemierzały trasę w miasteczku dziecięcym.

DFBG – XI edycja przechodzi do historii

Team DFBG tworzy cztery zawody biegowe w roku: Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (styczeń), Kudowska Sztafeta Górska (wcześniej: Kudowski Festiwal Biegowy – Sztafeta Górska, kwiecień), Supermaraton Gór Stołowych (czerwiec) oraz wydarzenie będące jednocześnie finałem całego cyklu – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. To również największa impreza z całego cyklu. Festiwalowe miasteczko, zlokalizowane w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II w Lądku-Zdroju, przez 4 dni tętniło życiem – biegacze, ich bliscy, kibice, turyści przemierzali jego ścieżki, korzystając z przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Program XI DFBG był bardzo bogaty – pomiędzy startami można było wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, koncertach, przejść przez największą biegową strefę expo.

Nie tylko bieganie

XI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich to dużo więcej niż tylko zmagania na trasach. Każdy festiwalowy dzień wypełniony był również innymi atrakcjami – warsztatami, dyskusjami i spotkaniami z biegaczami. Nie zabrakło także pokarmu dla duszy w postaci koncertów i akcji charytatywnych, a także rozrywki dla najmłodszych.

W piątek, 14 lipca o godz. 18:00 spotkaliśmy się w namiocie Fundacji GOPR w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele firmy PETZL przeprowadzili bezpłatne warsztaty poświęcone dobieraniu oświetlenia do biegów nocnych.

Godzinę później, w tym samym miejscu, marka SALOMON zaprosiła na warsztaty, których tematyka koncentrowała się na tym, jak najlepiej dobrać obuwie do biegów górskich.

Również w piątek, o godz. 21:00, w Muszli Koncertowej w Lądku-Zdroju odbył się koncert zespołu Skrzynczanki.

W sobotę, 15 lipca o godz. 15:00 w namiocie Fundacji GOPR, przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przybliżyli zasady udzielania pierwszej pomocy.

O godzinie 16:00, w tym samym miejscu, przedstawiciele marki SUUNTO zaprosili na warsztaty, podczas których omówiono funkcjonalności zegarków.

Również o 16:00, tym razem w Muszli Koncertowej, uczestnicy festiwalu mieli okazję przysłuchać się dyskusji pt. „Życie biegacza – godzenie pasji z życiem prywatnym”. Rozmawiali Natalia Tomasiak, Krzysztof Bodurka, Karolina Obstój, Nina Graboś, Tomek Niezgódka, Anna Foland, a spotkanie poprowadził Kamil Dąbkowski z Black Hat Ultra.

O godzinie 17:00, w namiocie Fundacji GOPR znów spotkaliśmy się z przedstawicielami marki SALOMON, by porozmawiać o butach do biegów górskich, a ci, którzy zostali pod Muszlą Koncertową przysłuchiwali się panelowi dyskusyjnemu pt. “Organizacja biegów górskich – wyzwania, problemy, szanse”. Dyskutowali Dariusz Rewers (Festiwal Biegowy ULTRA – WAY), Karol Gołaj i Daniel Chojnacki (Chojnik / Rudawy Festiwal Biegowy) oraz Piotr Hercog (Team DFBG). Spotkanie prowadził i moderował głos Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – Wojciech Heliński.

O 19:00 ponownie spotkaliśmy się w Muszli Koncertowej z Piotrem Hercogiem, który opowiadał o swojej biegowej pasji, o Peru oraz o planach na przyszłość.

Sobotę zakończył koncert Danny Boy Experience, który zaczął się o godz. 21:30.

Atrakcje dla dzieci

Festiwalowa niedziela (16.07) upłynęła nam pod znakiem atrakcji dla dzieci.

O godz. 9:00 w Parku Słowackiego w Lądku-Zdroju ruszyła strefa wypełniona grami, zabawami i innymi atrakcjami.

Godzinę później najmłodsi uczestnicy DFBG mogli wziąć udział w warsztatach bębniarskich i warsztatach jogi.

O godz. 11.00 najmłodszych miłośników teatru zaprosiliśmy na przedstawienie „Jak Piotruś został superbohaterem”, natomiast o 12:30 wystartował Kids Trail – biegi na różnych dystansach, w których nie było przegranych!

Licytacja dla Piszkowic

W niedzielę o 13:30 w Muszli Koncertowej odbyła się licytacja cennych przedmiotów przekazanych na ten cel przez Fundatorów: sportowców, ludzi kultury i innych osób o wielkich sercach. Dochód z “Licytacji dla Piszkowic” zasilił pulę przeznaczoną na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla pięćdziesięciu podopiecznych, którzy w Piszkowicach znalazły swój dom.

Łącznie z kwotą z wpisowego za bieg Trojak Trail, na ręce Henryki Szczepanowskiej, która opiekuje się dziećmi z Piszkowic, przekazano kwotę 27 794,76 zł!

Zakończenie XI Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich

XI Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich zakończył się o godz. 15:00 ceremonią, w trakcie której podsumowano tę edycję DFBG i nagrodzono zwycięzców biegów 7 Szczytów, K-B-L i Trojak Trail.

Partnerami wydarzenia byli: Salomon, Petzl, Brubeck, Browar Fortuna, Suunto, Volvo V-Motors, Dolny Śląsk, Shokz, Kurort Lądek-Zdrój, Zmiany Zmiany, Jemy Jemy, Hotel Europa, Attiq i Compass.

Organizację Festiwalu wsparli: Lasy Państwowe, CKiR Lądek-Zdrój, Willa Marianna, Gmina Bardo, GOPR Grupa Sudecka, Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., Schronisko PTTK Pasterka, Schronisko na Szczelińcu, Medical Partners, Dada Design, Kudowa-Zdrój, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Kudowskie Centrum Kultury i Sportu.

Więcej informacji o DFBG na stronie www.dfbg.pl.

Źródło: Dfbg.pl

Galeria zdjęć