Atrakcje Dla dzieci Lądek-Zdrój Piesze Turystyka

Wieża widokowa

Borówkowa Góra to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych - 900 m.n.p.m.

Borówkowa Góra to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych – 900 m.n.p.m., i jednocześnie najwyżej położony punkt w naszej gminie. Ten graniczny szczyt wznosi się nad wsią Wrzosówka na północ od Lądka-Zdroju. Ramiona góry Borówkowej opierają się od wschodu o Przełęcz Lądecką nad wsią Lutynia (610 m.) i od zachodu o Przełęcz Różaniec nad wsią Orłowiec (583 m.). Góra swą nazwę zawdzięcza obficie występującym tu czarnym jagodom – borówkom.

Na Borówkową możemy dojść bezpośrednio z Lądka – Zdroju np. żółtym szlakiem do Przeł. Lądeckiej a następnie zielonym lub jedną z tras spacerowych. Potrzebujemy w sumie ok. 3 godz. na dojście do celu w jedną stronę.

Dla mniej zaprawionych turystów proponujemy spacer  z parkingu przy granicy Lutynia Travna – z Przełęczy Lądeckiej.  Na zdobycie szczytu potrzebujemy ok. 1 godz. pokonując w tym czasie odcinek 3 km  i różnice poziomów ok. 300 m.  Kierujemy się zielonym szlakiem  przy granicy państwowej w kierunku  zachodnim.

Warto tu wejść ponieważ na szczycie znajduje się  ok. 25 metrowa wieża widokowa zbudowana w 2006 roku przez Czechów. Co ciekawe już w latach 70-tych XIX wieku, postawiono tu pierwszą drewnianą wieżę widokową, następnie zbudowano restaurację ponieważ już wówczas chętnie przychodzili tu turyści i lądeccy kuracjusze. Widoki jakie możemy zobaczyć z wieży rekompensują trudy zdobywania szczytu. Możemy stąd podziwiać wręcz bajeczne pejzaże Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny opolszczyzny z dobrze widocznymi jeziorami, Paczkowem i Kamieńcem Ząbkowickim.

 

Co ciekawe, właśnie tu  rodziła się wolna Europa.  21 sierpnia 1987 r. doszło do historycznego konspiracyjnego spotkania działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Uczestniczyli w nim ze strony polskiej m.in.  Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas. Czechosłowację reprezentowali: Václav Havel  późniejszy prezydent Czech Jiří Dienstbier późniejszy minister spraw zagranicznych, Petr Pospíchal późniejszy przewodniczący czeskiej Rady Radia i Telewizji.

[codespacing_progress_map]

Informacja Turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej
pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój

e-mail: it@ladek.pl, tel. + 48 74 8146 245

czynny:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
sobota 10.00-14.00

Punkt Informacji Turystycznej oferuje:
usługi ksero, wydruki, skanowanie
sprzedaż przewodników, map, książek
dystrybucję folderów reklamowych o zakresie miejscowym, regionalnym oraz ponadregionalnym
dystrybucję prasy lokalnej