Kultura

Street Art Festival – cztery magiczne dni lata

Ogromnie pojemna i kolorowa formuła Street Art Festival Lądek-Zdrój jest nie lada gratką na letniej mapie festiwali w naszym województwie.

Ogromnie pojemna i kolorowa formuła Street Art Festival Lądek-Zdrój jest nie lada gratką na letniej mapie festiwali w naszym województwie. Już po raz trzeci mieliśmy okazję dać się poprowadzić przez świat sztuki ulicy. W tym roku nasz festiwal odbył się w dn. 24-27 sierpnia.

Rozpoczęliśmy od czwartkowego spotkania w lądeckim Arboretum, gdzie pod opieką Stowarzyszenia „Wspieram Arboretum” i jego niezłomnego przewodnika Pawła Pachli mieliśmy szansę zatopić się w przyrodzie i skorzystać z masażu całego ciała przy dźwiękach relaksacyjnego koncertu mis i gongów. Niezwykłą pamiątką z tego dnia stały się również „słoneczne obrazy”, czyli cyjanotypie z elementami lokalnych roślin. I tak początek festiwalu nastroił wszystkich uczestników znakomicie – prawdziwy relaks z artystycznym akcentem.

Kolejne artystycznie odsłony wydarzenia odbyły się już w piątek na lądeckim Rynku, gdzie przywitały nas dźwięki „Jazzu na bruku”. Po oficjalnym otwarciu SAF na scenę wkroczyli członkowie strońskiego „Mini-Bandu” przedstawiając znane i lubiane hity muzyki popularnej i jazzowej. Po nich na scenie pojawiły się „Kapela z Ulicy Hutniczej” i „Kapela Bożków”. Miłym zakończeniem wieczoru okazał się koncert jazzowy „Krys Żukowski Project” na klawisze i saksofon, zakończony mini jam session oraz widowiskowym nocnym wypałem ceramiki, poprowadzonym przez Marzenę i Janusza Gawrysiaków z „Gawrysiak Art Gallery”.

Sobota przywitała nas Targowiskiem Twórczości, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przebogata oferta warsztatów i wydarzeń artystycznych połączona była z muzycznymi wydarzeniami. Na naszym Rynku można było lepić z masy plastycznej, tworzyć ozdoby, malować, rysować, zgłębiać tajniki sitodruku (Pracownia Graficzna Witryna, Gawrysiak Art Gallery), stworzyć unikalne zdjęcie pamiątkowe z fotograficznym studio Atelier Marzeny Zawal, grać na bębnach, trenować sztuczki cyrkowe, a nawet wziąć masaż relaksacyjny. Wszystko uzupełnione było wspaniałymi pokazami: tanecznymi – Zespół Tańca Orientalnego „Sangeet”, sportowymi – Niedźwiedzie Fight Club, artystycznymi – Teatr Malowania Tańcem, bodypaintingu – Weronika Grzegorzewska. Muzycznym widowiskiem wieczoru był poruszający spektakl audio-wizualny „Opowieści” w wykonaniu Anastazji Sosnowskiej, Anity i Dariusza Jackowskich, Przemysława Michalaka oraz studentów Instytutu Jazzu i muzyki estradowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Spektakl odbył się z gościnnym udziałem aktorek „Teatru, Którego Być Nie Powinno”. Kolejnymi punktami sobotniego wieczory były: Wieczorynka Teatralna Akademii Wyobraźni dla młodszych widzów, „Kino letnie” z pokazami filmów krótkometrażowych artystów krakowskich i wrocławskich, odsłonięcie nowego miejskiego muralu w podwórku ulicy Ogrodowej (na tyłach numerów 7 i 9), namalowanego przez Elżbietę Sosnowską.

Ostatni dzień festiwalowy zaprosił do Parku Zdrojowego, w którym odbyły się spotkania z pisarzami: Ewą Zadorą, Pauliną Kopeć-Ziembowicz, Dominiką Jobs i Tomaszem Duszyńskim oraz prezentacje muzyczne i taneczne Switlany Andruszczuk i Zespół Zumby Agnieszki Malik. Wydarzenia sceniczne uzupełniał malarz Zbigniew Kresowaty, który tworzył ilustracje i portrety widzów.

Festiwal zakończył się wręczenie nagrody w Konkursie na interpretację piosenki „Źródło Jan”, którą otrzymał Piotr Płuska. Dodajmy, że aktor i śpiewa „Teatru Muzycznego” w Łodzi otrzymał również z rąk burmistrza Romana Kaczmarczyka tytuł „Ambasadora Lądka-Zdroju”.

W finale organizatorki wydarzenia, Paulina Bagińska i Anastazja Sosnowska zaprosiły widzów na kolejną edycję festiwalu Street Art Festival Lądek-Zdrój, która odbędzie się 22-25 sierpnia 2024 r.

Festiwal zorganizowali i wsparli: Gmina Lądek-Zdrój, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, Działaj Lokalnie, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, SDK ArteWeda, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej, Konsorcjum Organizacji Pozarządowych Potrójna Inicjatywa, Stowarzyszenie Muzeum Lądeckie, Klub Górski Doliny Białej Lądeckiej, Stowarzyszenie Akademia Wyobraźni, Kawiarnia Artystyczna Dom Klahra. Szczególne podziękowania organizatorzy składają Idze Filimowskiej za oprawę graficzną SAF oraz dzielnych wolontariuszkom i wolontariuszom, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Pamela Mannat

Galeria zdjęć