Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju serdecznie zaprasza na projekcję filmu „Mensch” oraz spotkanie autorskie z jego twórcą, Pawłem Wysoczańskim, które odbędzie się w Sali Widowiskowej CKIR 2 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny.
„Mensch” to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich, niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld: w wiele rzeczywistości, ponieważ „nasz” Hirszfeld był w istocie obywatelem świata. Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy. Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi. Ludwik Hirszfled – Mensch.
Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał Polskę. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.
Fragmenty filmu kręcone były w Lądku-Zdroju, gdzie zagrali w nim m.in. mieszkańcy Lądka-Zdroju.
O Pawle Wysoczańskim
Paweł Wysoczański – reżyser i scenarzysta. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Świdnicy. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Paweł Wysoczański jest w Lądku-Zdroju znany. Jego filmy prezentowane były podczas Przeglądu Filmów Górskich (Festiwalu Górskiego), a przedostatni z nich – „Jutro czeka nas długi dzień” – w Inkubatorze Przedsiębiorczości i CKIR.
Serdecznie zapraszamy
CKIR