Kultura

Noc Świętojańska i II Piknik Charytatywny „Serce dla Oli”

Tegoroczna Noc Świętojańska zapisze się w annałach Lądka-Zdroju jako jedno z najbardziej udanych wydarzeń kulturalnych ostatnich dekad...

Tegoroczna Noc Świętojańska zapisze się w annałach Lądka-Zdroju jako jedno z najbardziej udanych wydarzeń kulturalnych ostatnich dekad, zrealizowanych na lądeckim Rynku. Idealna pogoda i mnogość atrakcji spowodowały, że Lądecką Starówkę odwiedziły rzesze mieszkańców i gości.

Noc Świętojańska jest od kilku lat stałym elementem programu lądeckich imprez plenerowych, natomiast w tym roku po raz drugi dołączony został do niej Piknik Charytatywny „Serce dla Oli”, poświęcony zbiórce pieniędzy na rzecz rehabilitacji Oli Markockiej ze Skrzynki.

Na scenie świętojańskiej wystąpili w tym roku kolejno: Svetlana Andruszczuk w recitalu skrzypcowym, kwartet „Celtica”, kapela pań „Lunaria”, Zespół Wokalny „Hejszovina” z Kudowy-Zdroju, Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” ze Skrzynki i Orkiestra Domu Klahra. Całości dopełnił spektakl uliczny Żar” w reżyserii Pauliny Bagińskiej, w którym wystąpili: „Teatr, Którego Być Nie Powinno”, Pracownia Teatralna CKIR, „Młodzi Teatralni”, Teatr „Stąd”, Grupa Tańca „Baxtalo”, duet „Sangeet” i Alicja Kwaśna. Scenografię do spektaklu przygotowała Alicja Witczak.

Wszystkie występy sceniczne wykonane były na bardzo wysokim poziomie, ale pokuszę się tutaj o dodatkową uwagę. W czasie imprezy odbyłem kilka rozmów z ludźmi, którzy po raz pierwszy byli na naszej Nocy Świętojańskiej i za każdym razem słyszałem dobre opinie przede wszystkim dlatego, że organizatorzy w wyborze wykonawców skierowani byli na prezentacje słowiańskiej muzyki ludowej i etnicznej. Rzeczywiście Noc Świętojańska w Lądku-Zdroju od swego zarania promuje gatunki muzyczne związane z tradycjami Nocy Kupały, choć w tym roku mieliśmy przecież także muzykę lat kręgu folku latynowskiego.

Obok wydarzeń artystycznych organizatorzy przygotowali również szeroką gamę innych atrakcji. Mieliśmy stoiska gastronomiczne i z rzemiosłem artystycznym, były dmuchańce dla najmłodszych, brokatowe tatuaże, spacery z alpaką i lamą, przejazdy quadem i wozem bojowym OSP, były wspaniałe wielkie maskotki do zdjęć, plecenie wianków. Był też tradycyjny Konkurs Kulinarny „Niezłe Ziółko”, w którym zwyciężyli i nagrody otrzymali:

1 miejsce – KGW Trzebieszowice (500 zł),

2 miejsce – Pizzeria „Abakus” (400 zł),

3 miejsce – Stowarzyszenie Integracji i Aktywizacji Społecznej w Stroniu Śląskim (300 zł).

A także: Joanna Najdzionek (200 zł), Agnieszka Jaroszewska (150 zł + kosmetyki 3H Lab), Dzienny Dom Seniora (150 zł), Magdalena i Zbigniew Pabian (150 zł), Środowiskowy Dom Samopomocy w Lądku-Zdroju (150 zł).

W jury konkursu znaleźli się: Renata Buczkowska (CKIR), burmistrz Lądka-Zdroju – Tomasz Nowicki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju – Sebastian Łukasiewicz oraz Tomasz Szostek.

Dodajmy na koniec, że Noc Świętojańska bardzo zyskała dzięki Piknikowi Charytatywnemu Grupy Inicjatywnej „Serce dla Oli”. Jest to kolejne, niezwykłe wydarzenie w Lądku-Zdroju, organizowane bezpośrednio przez mieszkańców naszej gminy – wielkie brawa!

Noc Świętojańską 2024 w Lądku-Zdroju zorganizowali: Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej, Grupa Inicjatywna „Serce dla Oli” i Kawiarnia Artystyczna „Dom Klahra”; przedsięwzięcie na różne sposoby wsparli: Gmina Lądek-Zdrój, „Alpaka” Konradów, Catering „Złoty Łan”, Hotel „Lido”, „Rema”, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Program „Działaj Lokalnie”, Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, 3H Lab – Produkty Konopne.

Tomasz Pawlęga

Galeria zdjęć R.Pietraga