Kultura

Noc Poetów i I Targi Książki w Lądku-Zdroju

I targi Książki, zdj. B.Mikita-Gułaj
Powołane do życia przez naszego malarza i poetę Zbigniewa Kresowatego lądeckie „Noce Poetów” stały się już lokalną tradycją.

Powołane do życia przez naszego malarza i poetę Zbigniewa Kresowatego lądeckie „Noce Poetów” stały się już lokalną tradycją. W tym roku formuła spotkania poetów, z inicjatywy Pauliny Bagińskiej I Tomasza Szostka, została znacznie rozbudowana – dołączyły do niej Targi Książki Regionalnej. Wydarzenie odbyło się 21 czerwca na terenie Lądeckiej Starówki.

Pierwsza edycja targów w części ekspozycyjnej odbyła się w podcieniach kamienic na Rynku. Ilość tytułów i liczba pisarzy, którzy zjawili się w tym miejscu była skromna, ale – jak się mówi – pierwsze koty za płoty i początek taki należy uznać za całkiem udany. Wśród twórców, z którymi można było się spotkać i kupić ich dzieła z autografami znaleźli się m.in. Krystyna Leśniewska-Pasionek, Paulina Kopeć Ziembowicz, Tomasz Duszyński, Zbigniew Piotrowicz, Artur Chabrowski i Tomasz Pawlęga. Targi opatrzone zostały również spotkaniami z pisarzami i poetami. W Herbaciarni „Pod Filarami” czytelnicy spotkali się z poetami: Piotrem Rudzkim i Joanną Stoklasek Michalak. W Galerii Marzeny Gawrysiak z czytelnikami rozmawiał Artur Chabrowski. Natomiast w Kawiarni „Dom Klahra” mogliśmy porozmawiać z Krystyną Leśniewską Pasionek, Tomaszem Duszyńskim, Zbigniewem Piotrowiczem i Sylwią Winnik. Warto zaznaczyć, że podczas wszystkich spotkań toczone były ciekawe rozmowy i opowieści przy całkiem dobrej frekwencji.

Noc Poetów 2024 miała się odbyć na rozstawionej na Rynku scenie, jednak siąpiący tego wieczoru deszcz spowodował, że organizatorzy całość wydarzenia przenieśli do Kawiarni „Dom Klahra”. W jej ramach wręczona została Nagroda Literacka „GNOMA” im. Marianny Bocian oraz Nagroda Artystyczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lądeckiej, odbyła się Otwarta Scena Artystyczna z prezentacjami autorów z Polski, a także dwa wydarzenia muzyczne: recital Dominiki Barabas i koncert zespołu „Wolne Huśtawki”.

Przedsięwzięcie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej, które wsparli: Gmina Lądek-Zdrój, Kawiarnia Artystyczna „Dom Klahra”, Herbaciarnia „Pod Filarami” i Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju. Organizatorzy zapowiadają kontynuację wydarzenia w przyszłym roku.

Tomasz Pawlęga