Międzynarodowy Festiwal Tańca w Lądku-Zdroju jest najważniejszym i największym wydarzeniem promującym kulturę tańca w Polsce, organizowanym poza obszarami wielkich miast. Wartość MFT opiera się na rzadko spotykanej kondensacji odpowiedzi na zadania stawiane kulturze w czasach jej postępującej pauperyzacji – szczególnie na polskiej prowincji. Festiwal przedstawia wielowymiarowo sztukę tańca o najwyższych walorach artystycznych, prezentowaną nieodpłatnie w scenerii zabytkowego uzdrowiska i w malowniczych sudeckich plenerach.
W dn. 30 czerwca – 8 lipca 2023 r. odbędzie jubileuszowa, 25 edycja festiwalu, która – obok pomniejszych prezentacji – pokazać ma to, co obecnie w polskim tańcu posiada najwyższą wartość artystyczną. Pragniemy, by ćwierćwiecze festiwalu było wielkim i na swój sposób patriotycznym świętem polskiego tańca.
W programie tegorocznego festiwalu zaprezentujemy m.in. spektakle:
- „Ślady: Drzewiecki – Wesołowski – Przybyłowicz – Bondara” w wykonaniu Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- „Re:Kreacje” w wykonaniu artystów Polskiego Baletu Narodowego,
- „Requiem D-moll” w wykonaniu Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu,
- „Znaszli ten kraj” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Ogółem na scenach MFT zobaczymy 11 wydarzeń od etiud po pełnowymiarowe produkcje baletowe do choreografii uznanych artystów, m.in. Conrada Drzewieckiego, Emila Wesołowskiego, Jacka Przybyłowicza, Roberta Bondary, Eugénie Hecqueta, Gianni Melfiego, Kristófa Szabó, Anny Hop, Joanny Drabik, Jacka Tyskiego. Obok znaczących wydarzeń w programie znalazły się spotkania z postaciami tak ważnymi dla polskiego tańca, jak Henryk Konwiński, Kazimierz Cieśla i Maciej Pletnia i Sławomir Pietras, wywiady, wystawy (fotograficzna i jubileuszowe instalacje) i koncerty muzyczne lokalnych artystów.
Dodajmy, że nasze wydarzenie ukazuje także taniec w perspektywie niepełnosprawności w postaci prezentacji choreografii autorstwa Tatiany Cholewy i Tobiasza Sebastiana Berga – „Łabędzie”. Spektakl Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowany baletem „Jezioro łabędzie” powstał w ramach projektu „Łabędzie”.
Promocja tańca podczas lądeckiego festiwalu nie ogranicza się do prezentacji spektakli i koncertów, spotkań, wykładów i wystaw – w czasie jego trwania odbędą się także warsztaty taneczne z ok. 50 technik, w których weźmie udział ok. 500 uczestników. Warsztaty zakończone zostaną Koncertami finałowymi MFT, które stanowią wielkie święto naszego kurortu.
Pełne informacje na temat festiwalu i programu znajdują się na stronie: www.festiwaltanca.pl
Wszystkie wydarzenia na 25. MFT są bezpłatne.
Organizator: Stowarzyszenie Kultura u Źródeł, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Współfinansowanie: Gmina Lądek-Zdrój, Hermestools Sp. z o.o., Gmina Stronie Śląskie, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Powiat Kłodzki
Wideo: https://youtu.be/BVWbn-XkU9E