Festiwale Kultura

13 edycja Festiwalu Lądeckie Ludowe Zdroje-RELACJA

Po dwóch trudnych latach pandemii Festiwal Tańca, Śpiewu i Rękodzieła „Lądeckie Ludowe Zdroje”, rzec można, odrabia straty.

Po dwóch trudnych latach pandemii Festiwal Tańca, Śpiewu i Rękodzieła „Lądeckie Ludowe Zdroje”, rzec można, odrabia straty. W tym roku mieliśmy na scenie Amfiteatru Zdrojowego 9 zespołów z terenu całego Dolnego Śląska, kramy z rękodziełem, produktem lokalnym i trafioną pogodę (impreza pomieściła się między opadami letniego deszczu), dopisała też publiczność. Festiwal odbył się 23 lipca 2022. Wydarzenie otworzył burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk, po przemowie którego na scenie pojawiać się zaczęły kolejne zespoły. Jako pierwszy zaprezentował się zespół z Gminy Stronie Śląskie, czyli Zespół Ludowy „Siekiereczki” ze StaregoGierałtowa. Po nim na deski sceny wyszły gospodynie festiwalu – Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” ze Skrzynki. Później mieliśmy piękny i nietypowy dla festiwalu występ, w którym udział wspólny wziął Zespół „Leśne Echo” (śpiew) z Lubszy (Gmina Brzeg) i Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast” (taniec) z Brzegu. Po nich zobaczyliśmy w Amfiteatrze Zespół Ludowy „Leszczyński” z Dobroszyc (powiat oleśnicki) i „Niezłą Pakę”, również z Gminy Dobroszyce. W następnej kolejności przed lądecką publiczności zaprezentowały się: Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej ze Ścinawy (powiat
lubiński) i Łemkowski Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej (powiat lubiński), po których na scenę powrócili śpiewacy z „Leśnego Echa” i tancerze z zespołu „Piast”. Stawkę artystów 13. Lądeckich Ludowych Zdrojów zamknął Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” z Kruszyny (gmina Bolesławiec). Tegoroczna edycja lądeckiego festiwalu twórców ludowych była bardzo udana, organizatorzy jednak już zastrzegają, że w przyszłym roku impreza wzbogacona zostanie o wspólną biesiadę zespołów i uczestników po zakończeniu jej scenicznej części. Trzymamy za słowo.

GALERIA ZDJĘĆ