Rowerowe Szlaki turystyczne Turystyka

Wycieczka Radochów – Skrzynka – Radochów

Dystans: 20,6 km + odcinek b 1,5 km na Przełęcz Jaworową
Suma podjazdów: 448 m
Średni czas przejazdu: 2,5 godz.
Stopień trudności: ***

Startujemy w Radochowie koło mostu, po 500 metrach asfaltu wjeżdżamy na drogę gruntową utwardzoną. Po ok. 1,7 km odcinek a odbija do Jaskini Radochowskiej, pod górę w prawo drogą gruntową. Ale można też jechać dalej trawersem. Droga zaczyna się wspinać. 6,7 km to punkt widokowy. Można tu chwilkę odpocząć, bo przed nami dalsze podjazdy. Jedziemy dalej, odcinek płaski, a potem lekko z górki. Trzeba uważać zjeżdżając przy kościele w Skrzynce, ostry zjazd. Dalej w prawo asfaltem przez wieś. Nawierzchnia z licznymi dziurami. Droga wijąca się malowniczo wzdłuż rzeki stopniowo wspina się do góry. Przed nami największy podjazd na trasie. W sumie do pokonania przewyższenie prawie 200 m. Droga z asfaltowej zamienia się w leśną, gruntową. Po 3,5 km podjeździe można odpocząć na płaskim odcinku. Droga leśna zaczyna opadać, teraz już cały czas w dół. Zjeżdżając do Radochowa mamy jeszcze możliwość odbić do Kalwarii na Cierniaku (odcinek c). Po ponad 20 km pętli wracamy do punktu wyjścia.

5. Jaskinia Radochowska usytuowana jest na południowym zboczu góry Bzowiec (697 m n.p.m.), penetrowano ją już w XVIII w. Do czasu odkrycia w 1966 r. Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, Radochowska uchodziła za najdłuższą jaskinię w polskiej części Sudetów.

6. Punkt widokowy – kierunek pd.-zach. – w oddali dobrze widoczny Masyw Śnieżnika z kulminacjami kopulastego Śnieżnika (1425 m n.p.m.) i bardziej szpiczastej Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) oraz na bliższym planie Pasmo Krowiarek.

7. Barokowy kościół św. Bartłomieja w Skrzynce został zbudowany około połowy XVIII w w miejscu istniejącego tu wcześniej kościoła ewangelickiego z roku 1591.

8. Kalwaria na Cierniaku (595 m n.p.m.) powstała na początku XIX w w wyniku cudu uzdrowienia. W 1849 r. wybudowano pierwszą drewnianą kaplicę Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i w XIX w. był to na Dolnym Śląsku główny ośrodek jej kultu. Aby wejść tu od strony wsi Radochów trzeba pokonać 222 kamienne stopnie fundowane na pamiątkę przez pątników na szlaku pielgrzymkowym.