Festiwale Kultura Spektakle

POLSKO – CZESKIE spotkanie teatrów lalkowych 2019

To już 5 edycja festiwalu teatrów lalkowych w Lądku-Zdroju. W programie spektakle dla dzieci i dorosłych, gry, zabawy i animacje. Zapraszamy.

Humpty Dumpty – 24-25.08, 31.08-01.09 /2019
LĄDEK-ZDRÓJ
spektakle dla dzieci i dla dorosłych

Sobota, 24 sierpnia 2019 | Park Zdrojowy im. Jana Pawła II

16.00 „Parada Morska” | TEATR ZNAK z Gdańska

„Parada Morska” – Barwna parada teatralna Gdańskiej formacji ZNAK, wypełniona bajkowymi postaciami ogromnych koników morskich, dziecięco kolorowej łodzi podwodnej, marynarzy, wilków morskich i Kapitana Baltony. Wszystko uzupełnione różnorodnymi środkami teatru ulicznego, szczudlarzami i wielkimi lalkami.

17.00 „Czerwony Kapturek” | AKADEMIA WYOBRAŹNI – Wrocław/Lądek-Zdrój

Teatr „AKADEMIA WYOBRAŹNI” pielęgnuje tradycyjne formy teatru lalkowego. Posiada rekonstrukcję dawnej, wędrownej sceny pacynkowej, marionetkowy teatr typu czeskiego i spektakle oparte na wybitnych opracowaniach arcydzieł kultury ludowej i tradycyjnej. Zespół teatralny tworzą aktorzy lalkarze, animatorzy kultury i pedagodzy, a badania historyczne dawnego teatru lalkowego wsparło już dwukrotnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doskonale opracowane dialogi i sytuacje przystosowane do wrażliwości nowoczesnego widza wywołują niezapomniane wrażenia i zapewniają głębię przeżyć. Od 2017 roku, w uroczym zakątku bajkowego rynku w Lądku-Zdroju, zespół prowadzi najmniejszy teatr na świecie. Teatr „Akademia Wyobraźni” prowadzi także badania kulturoznawcze, projekty społeczno-kulturalne oparte o nowoczesne metody animacji, prowadzi warsztaty dla dorosłych i młodzieży, tworzy przedstawienia teatru formy
a największe lalki mają ponad 4 metry wysokości i daleko wychodzą poza konwencje najmniejszego teatru na świecie.

Czerwony Kapturek” – Co wiemy o Czerwonym Kapturku? Przecież to najbardziej znana bajka na świecie! A jednak: dlaczego Mama zdecydowała się puścić dziewczynkę samą do lasu? Albo: dlaczego Kapturek rozmawiał z Wilkiem, mimo, że Mama zabroniła rozmawiać z nieznajomymi? Czy wreszcie: dlaczego Wilk ma takie wielkie oczy? Odpowiedzi na te i inne pytania we wspaniałej, zupełniej nowej adaptacji tej bajki. Spektakl grany w konwencji pacynkowego teatru jednego aktora jest zarazem pokazem mistrzowskim sztuki lalkarskiej.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Pawlik; lalki i scenografia: Joanna Cieśla.

18.00 „Trzy świnki” | NEMNO – Henryk Hryniewicki z Rzeszowa

Teatr „NEMNO” powstał w 2014 roku. Na dzień dzisiejszy teatr tworzy jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła – Hryniewicka, która czuwa nad plastyczną oprawą. Teatr „NEMNO” funkcjonuje jako teatr objazdowy. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Henryk Hryniewicki – ur. 1981 roku
w Bielsku Podlaskim, aktor, reżyser, konstruktor lalek. W 2007 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w zakresie aktorstwa teatru lalek na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej
w Białymstoku. Aktor Teatru Maska w Rzeszowie, założyciel i twórca Teatru „NEMNO”.

„Trzy świnki” – Na podstawie baśni braci Grimm. Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje Handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Czy prosiaczkom uda się wybudować wymarzony dom? Kto jeszcze będzie chciał im w tym przeszkodzić? Spektakl adresowany dla widzów od 3 lat.
Reżyseria: Henryk Hryniewicki; scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka; muzyka: Marek Papaj.

Niedziela, 25 sierpnia 2019 | Rynek

16.00 „Kasparek a princezna” | BOĎI – Jaroměř CZ

„BOĎI” (Jaroměř) to jeden z najstarszych czeskich teatrów lalkowych powstały ponad 100 lat temu (w 1918 roku). Teatr zaprezentuje klasykę czeskiego teatru lalkowego: marionetkowe przedstawienie z ulubionym bohaterem czeskich bajek, pomysłowym i dowcipnym Kacperkiem, który zawsze znajdzie wyjście nawet w największych tarapatach.

17.00 „Wędrówki Stasia” | AKADEMIA WYOBRAŹNI – Wrocław/Lądek-Zdrój

„Wędrówki Stasia” – Przedstawienie marionetkowe w konwencji teatrzyku domowego. Zabawna i pouczająca historia o dobrym i odważnym chłopcu, który dzięki magicznemu podarunkowi chce zmienić świat na lepszy. Podczas wędrówki po świecie spotyka na swojej drodze różnych ludzi: dobrych i złych a nawet Diabła i samego Pana Jezusa. Fabuła zaczerpnięta z opowieści ludowej przenosi dzieci do świata baśniowej przypowieści. Wspaniałe przedstawienie w konwencji czeskiego teatrzyku domowego grane w replice zabytkowego teatru z czeskiego muzeum lalek.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Pawlik, Piotr Kochanowski;
lalki i scenografia: Magdalena Nowak, Damian Banasz.

Sobota, 31 sierpnia 2019 | Park Zdrojowy im. Jana Pawła II

16.00 „Noe” | Walny Teatr – Adam Walny

WALNY TEATR działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną.

„Noe” – To przedstawienie, którego bohaterem jest muzyk-demiurg zabierający widzów w podróż do „krainy wyobraźni”. Tytułowy bohater ma poprowadzić koncert na podstawie partytury pt. „Potop”. Przerażeni treścią utworu muzycy uciekają, a on zostaje zupełnie sam przed salą pełną widzów. Żeby nie zawieść jej oczekiwań zaczyna improwizować. – Noe zaprasza widownię na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia – bowiem tylko wspólny akt twórczy, wspólny koncert może ocalić wszystkich przed zagładą. Publiczność staje się orkiestrą, a muzyka „grana na żywo” powstaje w obecności widza i dzięki niemu. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Gdy potop mija, koncert dobiega końca, muzyk staje przed dylematem, co dalej…

17.00 „Ciosek i Judytka” | Teatr Lalek Marka Żyły z Rybnika

Marek Żyła, kiedyś kabareciarz, grający w nie-istniejącej już, kultowej formacji „Noł Nejm” z Rybnika. Dziś fascynuje się lalkarstwem – sam konstruuje lalki, daje im charakter i wystawia w teatrze. Jego spektakle tworzone są z myślą nie tylko o dzieciach, ale i dorosłych.

„Ciosek i Judytka” – To niezwykle udana, pełna humoru i wigoru, adaptacja największego skarbu angielskiej tradycji teatralnej – jarmarcznych opowieści, których bohaterem jest Mr Punch.

18.00 „Bajki z Kaszparkiem” | AHOJ – Chrudim CZ

LOUTKÁŘSKÝ SOUBOR AHOJ, Chrudim. Teatr założony został w 1988 roku przez Libora Štumpfa i Pavla Kašpárka. Teatr znany w Czechach i za granicą – występował także w Polsce, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i na Słowacji. Przygotował już nieomal setkę inscenizacji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Od roku 2004 współpracuje z zespołem Miroslav Alexa – świetny rysownik i karykaturzysta projektując plakaty, dekoracje i lalki. Obok tradycyjnych spektakli pacynkowych i marionetkowych specjalizuje się w nowoczesnej technice czarnego teatru (z użyciem światła UV) i eksperymentuje z różnymi formami zabawy („teatr na kółkach”, teatralna karuzela). Od roku 2007 współpracuje z polskim teatrem „Akademia Wyobraźni”.

„Bajki z Kaszparkiem” – to spektakl składający się z krótkich bajek – historyjek, które łączy wspólny bohater – ulubieniec czeskich dzieci – sprytny i wesoły Kašpárek. Dzięki sprytowi ale i wrodzonej dobroci wychodzi on obronną ręką z każdej, nawet największej opresji.

19.00 „O Stachu i strachu” | AKADEMIA WYOBRAŹNI – Wrocław/Lądek-Zdrój

„O Stachu i strachu” – Ludowa bajka opowiada o najmłodszym z trzech braci, który uważany jest za najgłupszego, ponieważ niczego się nie boi. Pewnego dnia Staś postanawia wyruszyć na wyprawę, której celem jest poznanie strachu. Po drodze dokonuje wielu mężnych czynów. Spektakl nawiązuje do tradycji pacynkowych teatrzyków wędrownych. Jest też wspaniałym przykładem improwizowanej komedii charakterów, której historycznym przykładem była włoska commedia dell’arte.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Pawlik, Grzegorz Szypka, Wojciech Kondzielnik.
Lalki i scenografia: Magdalena Nowak, Joanna Cieśla, Damian Banasz, Piotr Kochanowski.

Niedziela, 1 września 2019 | Rynek

16.00 „Neposlušná kůzlátka” | Jiri Polehna – Hradec Kralove CZ

Jiri Polehna (Hradec Kralove). To jeden z najwybitniejszych czeskich artystów – lalkarzy. Jego teatr jest wspaniałym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością.

„Nieposłuszne Koźlątka” – to tradycyjna bajka o tym jak koźlątka z nieposłusznych stają się posłuszne. Przedstawienie grane w marionetkowym teatrzyku prostymi, rzeźbionymi lalkami.

17.00 „ O Ignasiu, który nie lubił szkoły” AKADEMIA WYOBRAŹNI – Wrocław/Lądek-Zdrój

„O Ignasiu, który nie lubił szkoły” – Emocjonująca bajka o Wielkich Wagarach! Bajka wymyślona przez dzieci uczestniczące w warsztatach “Akademii Wyobraźni”. Pełna emocjonujących przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni. Wędrówka okazuje się dobrą lekcją, która prowadzi naszego bohatera zupełnie niespodziewanie… do szkolnej biblioteki.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Pawlik, Piotr Michałowski, Alicja Pietrucka; projekt lalek: Jacek Zuzański.

NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE WSTĘP WOLNY

Organizator:
Centrum Kultury i Rekreacji,
pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój,
tel. +48 74 8146 562, ckir@ladek.pl